تدوین استاندارد تسمه نقاله های لاستیکی/ علی اکبر مختاری مقدم - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
تدوین استاندارد تسمه نقاله های لاستیکی/ علی اکبر مختاری مقدم

تدوین استاندارد در حوزه‌های مختلف در کمیسیون‌های فنی مرکب از کارشناسان سازمان ملی استاندارد‌‌، صاحب نظران، مراکز و مؤسسات علمی- پژوهشی، تولیدی و اقتصادی آگاه و مرتبط انجام ‌می‌شود و کوششی همگام با مصالح ملی و با توجه به شرایط تولیدی، فناوری و تجاری است که از مشارکت آگاهانه و منصفانه صاحبان حق و نفع، شامل تولیدکنندگان، مصرف کنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان، مراکز علمی ‌و تخصصی، نهادها، سازمان‌های دولتی و غیردولتی حاصل ‌می‌شود. پیش‌نویس استانداردهای ملی ایران برای نظرخواهی به مراجع ذینفع و اعضای کمیسیون‌های مربوطه ارسال ‌می‌شود و پس از دریافت نظرها و پیشنهادها در کمیته ملی مرتبط با آن رشته، طرح و در صورت تصویب، به عنوان استاندارد ملی (رسمی) ایران چاپ و منتشر می‌گردد.

خبرطلایی : پیش نویس استاندارد‌هایی که مؤسسات و سازمان‌های ذیصلاح و علاقه‌مند نیز با رعایت ضوابط تعیین شده تهیه ‌می‌کنند، درکمیته ملی استاندارد طرح، بررسی و درصورت تصویب، به عنوان استاندارد ملی ایران چاپ و منتشر ‌می‌شود.

به درخواست سازمان ملی استاندارد، کارشناسان شرکت صنایع معدنی فولاد سنگان در دو سال گذشته در چندین جلسه مختلف سازمان ملی استاندارد برای بروزرسانی و تدوین استانداردهای صنایع لاستیکی و تسمه نقاله مشارکت داشته اند. هدف از این مشارکت ارتقای سطح کیفیت تسمه نقاله‌های استاندارد تولید داخلی و رفع مشکلات موجود مصرف کنندگان‌‌، تولید کنندگان‌‌، واردکنندگان و استاندارد بوده است.

تاکنون استاندارد جاری در کشور، شماره استاندارد6573 بوده است که تسمه نقاله‌های با گریدهای M و N (معادل گرید های Wو X) را پوشش داده است. بدلیل باطل شدن مرجع این استاندارد نیاز به تدوین و جایگزینی استاندارد ملی به شماره 18156 بود که علاوه بر گریدهای مذکور گرید L که بسیار در سطح پایین استاندارد قرار دارد را نیز شامل ‌می‌شود.

از چالشهای موجود می‌توان به استفاده صنایع سبک مانند شن‌شویی از نوار نقاله‌هایی با گرید X اشاره ‌نمود که با توجه به اینکه در این صنایع نیازی به این سطح از نوار نقاله با این استحکام و عدد سایشی نبود، به دلیل موجود نبودن گرید مطلوب این صنایع در بازار‌‌، مجبور به استفاده از نوارنقاله با گرید X و هزینه اضافه‌تر از حد نیاز ‌می‌شدند.

همچنین شرکت‌های تولیدکننده و واردکننده نوار نقاله هم این مشکل را داشتند و با توجه به استاندارد موجود کشور و ضوابط سازمان ملی استاندارد، آنها ملزم به تولید و واردات نوار نقاله با شرایط و فاکتورهای کیفیتی استاندارد موجود بودند و نمی‌توانستند نوار نقاله‌ای با کیفیت پایین‌تر از استاندارد را تولید یا وارد کشور و در نهایت بازار نمایند. در نتیجه اکثر مصرف‌کنندگان‌‌، تولید‌کنندگان و واردکنندگان از شرایط استاندارد موجود رضایت کافی را نداشتند و سازمان ملی استاندارد با توجه به باطل شدن مرجع استاندارد قبلی تصمیم به تدوین مجدد استاندارد نوارنقاله با شماره 18156 گرفت .

البته باید گفت که گرید L برای صنایع سبک که سایش کمتری دارند استفاده ‌می‌شود و نباید در صنایعی مانند فولاد سازی و … استفاده گردد. لذا با استفاده از این گرید ( L ) در صنایع فوق‌‌، صدمات بسیار بالایی وارد خواهد شد که هزینه‌های بالایی اعم از افزایش ضایعات‌‌، افزایش زمان تعمیرات و توقف خطوط تولید و همچنین کاهش طول عمر تسمه نقاله‌ها را شامل ‌می‌شود.

نوع لایه پوششی لاستیکی گرید M و N بر حسب استاندارد 6573

مشخصات

M

N

روش آزمون

حالت اولیه

زمانمندی تسریع شده *

حالت اولیه

زمانمندی تسریع شده *

حد اکثر کاهش درمقدار

اولیه برحسب درصد

حداکثر کاهش درمقدار اولیه برحسب درصد

حداقل استحکام کششی

24مگا پاسکال

25

18 مگا پاسکال

25

ISO37

حداقل ازدیاد طول تا پارگی

450 درصد

25

400 درصد

25

ISO37

حداکثر سایش افت درحجم نسـبی

120 میلیمتر مکعب

100 میلیمتر مکعب

ISO4649

* طبق استانداردملی ایران 3151‌‌، مدت و دمای آزمون، 7 روز در دمای 70 درجه سلسیوس.

رده پوشش

حداقل استحکام کششی پوشش لاستیکی N/mm2

حداقل ازدیاد طول تاپارگی

%

حداکثر اتلاف سایش در حجم نسبی mm3

H

)معادل(M

24

450

120

D

)معادل(N

18

400

100

L

15

350

200

روش آزمون

استاندارد ISO 37

استاندارد ISO 37

استاندارد ISO 4649

درجات پوشش تسمه نقاله H،DوL طبق استاندارد ISO10247 هستند .

نوع لایه پوششی لاستیکی بر حسب استاندارد 18156

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true