نظام تامین مالی در ایران نیازمند بازآرایی است - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
نظام تامین مالی در ایران نیازمند بازآرایی است

به گزارش خبرطلایی ، هادی قوامی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس دهم و معاون سابق پارلمانی وزارت امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه ۸۰ درصد فشار تأمین مالی برروی نظام بانکی است، اظهار کرد: نظام بانکی از تأمین مالی همه بخش‌های اقتصادی ایران عاجز است و باید یک بازآرایی در تأمین مالی اتفاق بیفتد تا بتوان از ابزارهای دیگر برای تأمین مالی هم استفاده کرد.

وی افزود: نظام بانکی به تنهایی نمی‌تواند تأمین مالی بخش تولیدی، اشتغال‌آفرینی، ازدواج و دیگر موارد را انجام دهد و لذا ضرورت دارد که از ظرفیت سامانه‌های الکترونیکی در راستای تقویت زنجیره تأمین مالی و یا حتی بورس و سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی بهره برد.

معاون سابق پارلمانی وزارت امور اقتصاد و دارایی خاطرنشان کرد: با ادامه وضع موجود نمی‌توان از تولید و اشتغال حمایت کرد و باید اتفاق مهمی در عرصه تأمین مالی و تقویت زنجیره تأمین مالی بیفتد. به نظر من استفاده از سامانه‌های الکترونیکی در حوزه تأمین مالی می‌تواند به کاهش فشار بر بانک‌ها مؤثر باشد به ویژه اینکه زنجیره تأمین مالی را متنوع‌تر می‌سازد.

قوامی گفت: در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۵۰ همت حجم تسهیلات تکلیفی بود که در قالب وام‌های ازدواج و حمایت از تولید و اشتغال تخصیص داده شده و خود نظام بانکی معتقد است که ۷۰ درصد این تسهیلات به هدف اصابت نکرده است، در صورتی که اگر این تسهیلات از مسیر زنجیره تأمین مالی و سامانه‌هایی مانند سککوک تخصیص پیدا می‌کرد، بسیاری از مشکلات مربوط به تولید، سرمایه‌گذاری، ازدواج و اشتغال حل می‌شد و شرایط بهتری را رقم می‌زدند.

وی اظهار کرد: البته سامانه‌هایی مانند سککوک و دیگر سامانه‌های الکترونیکی در حوزه تأمین مالی چون در ابتدای راه هستند مشکلاتی را دارند ولی به هر حال اثرگذارند و می‌توان از ظرفیت اینها به مرور زمان استفاده کرد. چراکه باید مشکل را ریشه‌ای حل کرد.

عاصیه سبزعلی 

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true