رکوردشکنی بازار اختیار معامله با ثبت ۲میلیون موقعیت باز - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
رکوردشکنی بازار اختیار معامله با ثبت ۲میلیون موقعیت باز

رئیس اداره توسعه ابزارهای مالی بورس کالای ایران گفت: در پی اقدامات سال گذشته بورس کالای ایران در جهت توسعه و رونق هر چه بیشتر بازار اختیار معامله، روز ۲۳ خرداد ماه سال جاری تعداد کل موقعیت های باز این بازار به بیش از ۲ میلیون موقعیت رسید که این رقم یک رکورد جدید در تاریخ این معاملات به شمار می رود.

به گزارش خبرطلایی ، آناهیتا فولادی فر در گفت و گو با کالاخبر اظهار داشت: طی سال گذشته، پس از بررسی های انجام شده در خصوص آسیب شناسی معاملات اختیار معامله در بورس کالای ایران، اقدامات گسترده ای جهت توسعه این بازار در دستور کار قرار گرفت که نتیجه آن راه اندازی قرارداد اختیار معامله برای ۵ دارایی پایه در سال گذشته بود؛ از جمله قرارداد اختیار معامله بر روی صندوق چندکالایی، دو صندوق طلا، شمش طلا و راه اندازی مجدد اختیار معامله زعفران نگین.

او افزود: به منظور رونق و کمک به عمق بخشی این معاملات، هر یک از این قراردادها با حداقل یک بازارگردان راه اندازی شد. همچنین کوچک بودن اندازه قرارداد و ایجاد امکان استفاده از استراتژی پوششی در قراردادهای اختیار خرید (کاورد کال) نیز به ورود فعالان خرد به این معاملات نیز کمک شایانی کرده است.

رئیس اداره توسعه ابزارهای مالی بورس کالای ایران ادامه داد: نتیجه‎ این اقدامات افزایش قابل توجه تعداد فعالان بازار و موقعیت های باز در قراردادهای اختیار معامله است که در روز ۲۳ خرداد ماه سال جاری تعداد کل موقعیت های باز بازار به بیش از ۲ میلیون موقعیت رسید.

به گفته فولادی فر، بازار مشتقه کالا همچنان ظرفیت های بالایی دارد و پیش بینی می شود در سال جاری تعداد فعالان این بازار افزایش قابل توجهی داشته باشد. اقدامات پیش رو در سال جاری از جمله یکپارچه سازی سامانه معاملات مشتقه و بازار مالی و سهولت گردش پول در این بازارها، ایجاد امکان ورود کدهای سبدگردانی که در حال حاضر در مرحله صدور مجوز سازمان قرار دارد، ورود دارایی های پایه جدید در کلاس فلزات گران بها به بازار مشتقه و ورود صندوق های کالایی جدید همگی کمک شایانی به بیش از پیش بزرگ شدن بازار مشتقه خواهد کرد.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true