نشست خبری «مجلس قوی برای ایران قوی» با محوریت برنامه های کاندیدای مجلس برگزار شد - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
نشست خبری «مجلس قوی برای ایران قوی» با محوریت برنامه های کاندیدای مجلس برگزار شد

نشست «مجلس قوی برای ایران قوی» امروز با محوریت تحقق شعار سال با حضور نامزدهای دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.
به گزارش خبرطلایی، نشست «مجلس قوی برای ایران قوی» امروز با محوریت تحقق شعار سال با حضور نامزدهای دور دوم انتخابات مجلس دوازدهم در دانشگاه علم و صنعت ایران برگزار شد.

عبدالحسین روح الامینی، سمیه گلپور، مجتبی رحماندوست، زهره طبیب زاده، ابوالفضل زهره‌وند، علی اصغر پورمحمدی، بیژن نوباوه وطن، حسین نجابت، پیمان فلسفی، حجت الاسلام علیرضا سلیمی، سعید آجرلو، مجتبی زارعی و محمد سراج کاندیدهای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس در این نشست سه ساعته به معرفی سوابق و برنامه‌های خود پرداختند.

روح‌الامینی: شکل‌گیری مجلس قوی در رفع مشکلات کشور اثرگذار است

عبدالحسین روح‌الامینی نخستین نامزدی بود که با معرفی سوابق خود از مردم خواست تا افراد اصلح و کارآمد را برای حضور در مجلس انتخاب کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس یازدهم افزود: شکل‌گیری مجلس قوی به ایران قوی کمک می‌کند و می‌تواند در رفع مشکلات کشور اثرگذار باشد. ما می‌توانیم با تجارب علمی و جنبش دانشجویی و سیاسی که در خط مستقیم امام بوده و در کنار آن با بلوغی که در عرصه‌های سیاسی و اجرایی پیدا کرده‌ایم، به مردم خدمت کنیم.

روح الامینی تحول برای مردم و کارآمدی مجلس آینده را نیازمند روی کار آمدن کارآمدترین‌ها در دور دوم انتخابات دانست. وی همچنین پس از سخنان خود برای پرسش و پاسخ دانشجویی نماند، اما شماره تماس خود را برای دانشجویان حاضر در جلسه خواند و گفت به سوالات آنها پاسخ خواهد داد.

گلپور: بیمه تامین اجتماعی بیش از 3 میلیون کارگر ساختمانی اختلال دارد/ به دنبال قوانین زمین مانده هستیم

سمیه گلپور دومین کاندیدای راه‌یافته به دور انتخابات مجلس در تهران بود که در میان دانشجویان علم و صنعت صحبت کرد.

وی با اشاره به سابقه فعالیت 16 ساله خود در دفاع از جامعه کارگری گفت: کارگران در حوزه قانون گذاری جز شورای عالی اشتغال، کار و ایمنی و بهداشت جایگاهی ندارند. اگر در این شوراها چیزی تصویب شود معادل تصویب در مجلس است؛ اما چون سه ضلع تصمیم ساز شامل کارفرما، کارگر و دولت می‌شود گاهاً باعث می‌شود که مطالبات کارگری در عرصه وجود به شکل واقعی حضور پیدا نکنند.

گلپور با اشاره به اینکه ما بیشتر تشریفاتی و زینتی با مسائل کارگران برخورد می‌کنیم افزود: سال گذشته روح‌الله عجمیان را که یک کارگر ساده بود عریان به زمین کشیدند در حالی که طبق مصوبه همین کشور مصوب شده است که بیمه داشته باشد؛ اما همین بیمه را هم نداشت و با این وجود آنطور پای نظام جانش را فدا کرد. امروز بیش از 3 میلیون کارگر ساختمانی بیمه تامین اجتماعیشان دچار خلل است و به همین خاطر ما به دنبال قوانینی که در مجلس روی زمین مانده هستیم.

این نامزد انتخابات مجلس ادامه داد: حضور من جهت اخذ رای نیست و اگر روزی به مجلس راه یابم به عنوان این است که بگویم در مجلس نماینده‌ای برای کارگران وجود ندارد.

رحماندوست: در مجلس به دنبال محقق شدن کارهایی که در کتاب رای حلال گفتم هستم

مجتبی رحماندوست به عنوان سومین نامزد حاضر در این مراسم گفت: یکی از موضوعاتی که قصد داریم در مجلس آینده به آن بپردازیم بحث بانکداری و اقتصاد متکی به دلار و عناصری است که با مبانی اسلامی جور درنمی‌آید. امروز در جامعه سه قشر فقرا داریم که دو قشر شناسنامه فقر دارند و زیر مجموعه کمیته امداد و بهزیستی هستند و یک قشر شناسنامه فقر ندارند و وضعیت خوبی هم ندارند.

وی ادامه داد: من به دنبال محقق شدن کارهایی هستم که در کتاب رای حلال در موردشان صحبت کردم و قصد دارم اگر وارد مجلس شدم آنها را دنبال کنم.

طبیب زاده: اصلاحیه قانون اسیدپاشی از اقدامات من در مجلس بود

زهره طبیب زاده نیز در جمع دانشجویان دانشگاه علم و صنعت گفت: قبل از دولت نهم بحث کنوانسیون رفع تبعیض زنان مطرح بود و در دولت اصلاحات رئیس جمهور وقت در یکی از سفرهایش به نیویورک پیوستن به این کنوانسیون را غیرقانونی امضا کرده بود این مورد در مجلس مطرح شد و شورای نگهبان با این کنوانسیون مخالفت کرد. چرا که مفاد آن با 100 ماده قوانین بالا دستی و قانون اساسی کشور مغایرت داشت و یک درگیری در مجمع تشخیص ایجاد شد.

وی افزود: در همین راستا ما در دولت نهم مصوبه‌ای را در شورای عالی انقلاب فرهنگی تحت عنوان منشور حقوق زنان و مسئولیت‌های زن مسلمان تصویب کردیم. این منشور مورد تایید 25 کشور در سازمان ملل هم قرار گرفت پس چنانچه ما منشورهای داخلی داشته باشیم پیوستن به منشورهای غربی جایز نیست. ما توانستیم با این کار اختلاف چندین ساله بین مجمع تشخیص مصلت نظام، شورای نگهبان و مجلس در این خصوص را رفع کنیم.

این نامزد انتخابات مجلس با اشاره به سه کار عمده خود در مجلس گفت: اصلاحیه قانون اسید پاشی در حوزه زنان را من دادم که برایش حکم محاربه قرار داده و امکانات کافی برای فرد آسیب دیده گذاشتیم. همچنین حدود خرید و فروش مواد اسیدی تعیین شد. مورد دوم اصلاحیه در خصوص به کارگیری مدیران کارآمد بود که ضعف‌هایش اصلاح شد. مورد سوم امحا زباله‌های صنعتی و پزشکی و اصلاح قراردادهای مربوط به آنها بود و افزایش بودجه از یک میلیارد به چهار میلیارد تومان بهزیستی برای زنان و دختران آسیب دیده و خیابانی بود.

ظهره‌وند: بیرون از پارادایم و تفکر ولایی هستیم/ شیوه حکمرانی نیاز به تغییر دارد

ابوالفضل ظهره‌وند دیگر نامزد انتخابات مجلس گفت: در کشور ما 60 میلیون نفر یارانه 300 هزار می‌گیرند و این چیز خوبی نیست و شکاف بین بدنه اجتماعی تعریض می‌شود. یکی از چیزهایی که در 45سال انقلاب تاکنون نتوانستیم پاسخ درستی برایش پیدا کنیم چیستی و چرایی وضعیت جامعه است. ما باید پاسخ دهیم ایران قوی یعنی چه و شکاف بین مدیریت فرصت و مدیریت تهدید را کم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: من پاسخ این سوالات را از برکت قران درآوردم. ما بیرون از پارادایم و تفکر ولایی هستیم و باید در حکمرانی، شیوه خود را عوض کنیم که برای این هم مدلها و طرح هایی دارم.

علی اصغر پورمحمدی به توضیحی از رزومه کاری خود پرداخت و نشست را به خاطر حضور در جلسه‌ای دیگر ترک کرد که با واکنش دانشجویان حاضر در مراسم مواجه شد.

نوباوه: مجلس باید مجلسِ تضارب اندیشه‌ها باشد

بیژن نوباوه وطن با طرح این سوال که چرا بسیاری از مصوبات مجلس به درد جامعه نمی‌خورد؟ گفت: چرا از همه این مصوبات خبر ندارید؟ چند هزار قانون داریم که به درد نمی‌خورد؟ بسیاری از قوانین بر اساس نیاز کشور نیست. اگر مجلس بر اساس نیاز امروز پیش برود مشکلات حل خواهد شد. مجلس نیازمند حرکت بر اساس نیاز مردم است نه خودکامگی. بسیاری از این قوانین بر اساس دیدگاه‌های سیاسی بنا می‌شود و مجلس باید مجلس تضارب اندیشه‌ها باشد.

حسین نجابت و پیمان فلسفی کاندیدای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس نیز به توضیحی از رزومه کاری خود پرداختند.

سلیمی: اصلاح هرچه سریعتر قانون بانکداری، تعارض منافع و آیین نامه داخلی مجلس

حجت الاسلام علیرضا سلیمی در خصوص بحث شفافیت گفت: صراحتا عرض کنم که این قانون در دست اندازهایی افتاد اما اینکه شفافیت باید نتیجه دهد در زمان انتخابات مشخص می‌شود. در سامانه شفافیت مراجعه کنید و ببینید فقط یک روز غیبت داشتم و حضورم مستمر بوده. ما در سال گذشته دو قانون داشتیم که یک ماهه نمایندگان آن را اصلاح کردند. یکی از آنها قانون انتخابات بود.

وی تاکید کرد: اصلاح قانون بانکداری باید هرچه زودتر صورت پذیرد و اصلاح آیین نامه داخلی مجلس و قانون تعارض منافع باید در اولویت قرار گیرد.

آجرلو: در مقابل رانت‌ بازی‌ها خواهم ایستاد/ در مجلس آینده روند خودروسازی رانتی باید اصلاح شود

سعید آجرلو نیز در ادامه این نشست گفت: در مجلس آینده قدرت نماینده باید در راستای منافع مردم به کار گرفته شود و من شخصا به روند رانت بازی‌ در عزل و نصب‌ها معترضم و در مقابل این روند خواهم ایستاد.

وی ادامه داد: روابط نمایندگان تهران باید با مردم اصلاح شود. مردم این حوزه انتخابیه باید نمایندگان و حامیان خود را بشناسند. در مجلس آینده وقتی برای دوقطبی سازی جعلی ساختن نداریم. مردم معترضند، نظام بانکی و روند شرکتهای دولتی و خودروسازی رانتی باید اصلاح شوند. باید سیاست جبرانی مناسب برای بهبود وضعیت معیشتی مردم اتخاذ شود. همچنین موضوع کالا برگ باید پیگیری شود. نام این مجلس باید، مجلس ایمان و امید و صدایش صدای محرومین و طیف های مختلف باشد.

مجتبی زارعی و محمد سراج نیز در دقایق پایانی نشست رسیدند و دقایق کوتاهی را به بیان رزومه کاری خود پرداختند.

در پایان این نشست تعدادی از دانشجویان حاضر در سالن سوالات خود را از کاندیدهای راه یافته به دور دوم انتخابات مجلس پرسیدند.

گلپور در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای پس از ورود به مجلس دارد گفت: مطالبه دانشجویان را برای قشر کارگر ضعیف و کم می‌دانم. جمعیت کارگری کشور 14میلیون نفر است که با احتساب خانواده‌هایشان 40 میلیون نفر می‌شود همچنین 10 میلیون کارگر غیر رسمی هم داریم. آن وقت کارگر افغان داخل کارخانه ها جای کارگر داخلی را گرفته است.

وی افزود: اگر وارد مجلس شوم از وزیر خواهم پرسید چرا ماده 41 قانون کار اجرا نمی‌شود؟

طبیب زاده نیز در خصوص اجرای طرح نور گفت: 32 دستگاه در کشور برای مساله حجاب مسئولیت دارند، اما در واقع آنجایی که ابتدا باید کنترل شود تولیدی های پوشاک و لباس است. بخش صلبی برای طرح نور است، دولت باید بخش ایجابی آن را اصلاح کند. همچنین قانون حجاب یک قانون اجتماعی ست و باید اجرا شود.

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true