عرضه ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی در قالب قراردادهای بلندمدت در بورس کالا/ کمک به برنامه ریزی تولید با قرارداد کشف پریمیوم - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
عرضه ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی در قالب قراردادهای بلندمدت در بورس کالا/ کمک به برنامه ریزی تولید با قرارداد کشف پریمیوم

انعقاد قراردادهای بلندمدت میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان صنایع معدنی با هدف رفع دغدغه های تولید و فروش و امکان برنامه ریزی تولیدکنندگان صنایع بالادست و پایین دست از ظرفیت های مهم بورس کالای ایران است؛ از این رو سه شنبه هفته جاری ۱۳ دی ماه ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در قالب ۹ قرارداد کشف پریمیوم روی تابلو می رود.
به گزارش خبرطلایی  به نقل از کالاخبر ، کشف پریمیوم قراردادی است که در بازار فیزیکی بورس کالای ایران معامله می‌شود و به موجب آن، طرفین متعهد می‌شوند که در زمان مشخصی در آینده (تحویل، حمل یا بارگیری) کالا را براساس قیمت نهایی (قیمت مبنا به علاوه مابه التفاوت توافق شده) معامله کنند. این قرارداد از ابزارهای کارآمد در جهت برنامه ریزی تولید به شمار می رود که سه شنبه هفته جاری در حوزه یک محصول معدنی در بورس کالا به کار گرفته می شود.

طبق اطلاعیه عرضه، سه شنبه هفته جاری ۱۳ دی ماه ۸۸۰ هزار تن آهن اسفنجی شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر در قالب ۹ قرارداد کشف پریمیوم روی تابلو می رود.

تاریخ معامله نهایی این قراردادها از ۲۶ دی ۱۴۰۲ آغاز و تا ۳۰ مرداد سال ۱۴۰۳ ادامه دارد.

براساس اطلاعیه عرضه کشف پریمیوم آهن اسفنجی، یک قرارداد ۲۵ هزار تنی در دی ۱۴۰۲، ۲ قرارداد ۲۵ هزار تنی و ۸۰ هزار تنی در بهمن ۱۴۰۲، ۲ قرارداد ۱۵۰ هزار تنی در فروردین ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۵۰ هزار تنی در اردیبهشت ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی در خرداد ۱۴۰۳، یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی در تیر ۱۴۰۳ و یک قرارداد ۱۰۰ هزار تنی دیگر در مرداد ۱۴۰۳ نهایی و تحویل می شود.

همچنین تاریخ تحویل اولین قرارداد کشف پریمیوم محصول مذکور، اول بهمن امسال اعلام شده و تحویل در سایر قراردادها به ترتیب تا ۵ شهریور ۱۴۰۳انجام می شود.

نوع تسویه معاملات در این قراردادها به دو صورت نقدی و اعتباری بوده و طبقه روال عرضه ها در این روش، فرمول محاسبه قیمت پایانی، قیمت مبنا به اضافه پریمیوم کشف شده در فرایند عرضه خواهد بود.

فرمول محاسبه قیمت مبنا در معاملات آهن اسفنجی بیشترین مقادیر دو مورد زیر است.

اول: میانگین موزون هفتگی معاملات ۴ هفته آخر گندله قبل از معامله نهایی در بورس کالا ضربدر ۲.۸
دوم: میانگین موزون هفتگی معاملات ۴ هفته آخر آهن اسفنجی قبل از معامله نهایی در بورس کالا

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true