تاکید سخنگوی فراجا در برخورد با اراذل و اوباش: پایان لُمپنیزم با آگاهی جمعی/ تاثیر اوباشگری بر تنوع جرم - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
تاکید سخنگوی فراجا در برخورد با اراذل و اوباش: پایان لُمپنیزم با آگاهی جمعی/ تاثیر اوباشگری بر تنوع جرم

سخنگوی پلیس گفت: اوباشی که بخواهد با قمه، دشنه و کارد جنگی، روند انتظام بخشی و تامین امنیت جامعه را با اختلال مواجه کند؛ هر لحظه نگران قفل شدن دستبند قانون بر دستانش باشد.

به گزارش خبرطلایی ؛ سردار دکتر “سعید منتظرالمهدی” طی یادداشتی در خصوص برخورد با اراذل و اوباش گفت: پیشه پلیس در مواجهه با مخلان و تهدید کنندگان امنیت و آرامش، هرگز ملایمت، تسلیم و ترحم نخواهد بود.

سخنگوی پلیس در ادامه یادداشت آورده است: ایجاد رعب و وحشت توام با قدرت نمایی همراه با سلاح سرد، طبق قانون، در زمره جرایم تهدید علیه امنیت عمومی است و بی پاسخ نمی‌ماند.

بسیاری از ناامنی‌های شهری ناشی از تحرکات ضدهنجاری اوباش شهری است؛ همان هایی که با حمل سلاح سرد و گرم اقدام به قدرت نمایی در انظار عمومی می کنند و اینک که معتقدند کسی که زور دارد شرایط را می سازد، پلیس هم بی هیچ گونه اغماضی آنها را تادیب و منکوب می کند.

بی شک شرارت در بیشتر مواقع از جهالت نشأت می‌گیرد، اراذل و اوباش به اشتباه خود را بزرگ و بی رقيب می‌بینند، از درون تهی هستند و هرگز در بیرون، غنی نخواهند شد و این گونه است که تبدیل به یک اجتماع ستیز و مخل امنیت روانی جامعه می شوند.

وسعت و دامنه تحرکات اوباش، بر خلاف دهه‌های گذشته که معطوف به محلات و تعابیری مانند “لات محل” بود حالا تغيير وضعیت داده و در آخرین نمونه‌ها تحرکات اوباش در بیمارستان‌ها، مراکز خرید، مترو، سوپرمارکت ها، پارک‌ها و… نیز مشاهده شده است؛ کار تاجایی بالا گرفته که اراذل و اوباش به فضای مجازی کوچ و آنجا را نیز به پاتوق خود تبدیل کرده اند.

البته که پلیس بیکار ننشسته و مقابله با تهدیدکنندگان امنیت را در اولویت قرار داده است؛ طی اجرای طرح های مختلفی همچون رعد و … با شدت و حِدت، این اراذل و اوباش را شناسایی، دستگیر و به دست قانون می سپارد؛ فراجا اجازه گردنکشی به این مخلانِ نظم و امنیت را نمی‌دهد، اوباشی که بخواهد با قمه، دشنه و کارد جنگی، روند انتظام بخشی و تامین امنیت جامعه را با اختلال مواجه کند؛ هر لحظه نگران قفل شدن دستبند قانون بر دستانش باشد.

به آن دسته از منتقدینی که بر این باورند جرایم مهمتری هست که در اولویت های ماموریتی پلیس قرار بگیرد، تاکید می کنم: اوباش گری به طور مستقیم بر تنوع جرم تاثیر می‌گذارد؛ بخش بزرگی از اوباش منطقه ای در سایر جرایم مانند انواع سرقت، تجاوز به عنف و توزیع مواد مخدر نیز دستی بر آتش دارند و هم گستردگی جغرافیای جرم و هم تنوع و تکثر جرم را سبب می شوند.

اگر در زمان لمپن های مشهور شهری در دهه هفتاد و هشتاد صرفا عربده کشی، زورآزمایی و رَجَزخوانی مطرح بود حالا با لمپن هایی روبه رو هستیم که در توزیع و انتقال موادمخدر و سرقت‌های کلان نقش موثری دارند.

بی شک پدیده لمپنیزم با آگاهی جمعی به پایان می‌رسد؛ شهروندان با تسلیم نشدن در برابر زورگویی و زیاده خواهی اراذل و اوباش بنام مناطق و محلات مختلف، بت پوشالی ابهت آنان را می شکنند و پلیس با همکاری دستگاه قضا، قاطع و بلافصل با این جرم مصرّح در قانون، برخورد می کند.

در پایان به همه هموطنانم اطمینان می دهم ما به وظیفه غایی خود که همانا تامین آرامش و امنیت همه شهروندان فارغ از هر اندیشه و مقالی است، اعتقاد راسخ داریم و در این راه ایستادگی می‌کنیم حتی اگر هزینه اش تنها ایستادن باشد.

خبرگزاری پلیس

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true