مدیرعامل سازمان بنادر در نشست خبری اعلام کرد: سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای تامین ناوگان و تجهیزات دریایی و بندری - خبر طلایی
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
false
true
مدیرعامل سازمان بنادر در نشست خبری اعلام کرد: سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری برای تامین ناوگان و تجهیزات دریایی و بندری

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی از سرمایه‌ گذاری یک میلیارد دلاری برای تامین ناوگان و تجهیزات دریایی و‌ بندری، توسعه ناوگان،‌ شناورهای اقیانوس‌ پیما خبر داد .
به گزارش خبرطلایی ، علی اکبر صفایی در نشست خبری که امروز با حضور اصحاب رسانه در محل این سازمان برگزار شد، ضمن قدردانی از زحمات خبرنگاران طی یکسال گذشته در حوزه بندری و دریایی، با اشاره به اینکه مباحث اقتصاد دریا به صورت جدی از سوی مسئولان ارشد کشور مدنظر قرار گرفته است، اظهار داشت: مجمع تشخیص مصلحت نظام به صورت مدون در خصوص اقتصاد دریا ورود کرده و دولت مردمی نیز کارگروه ملی اقتصاد دریا را مدنظر قرار داده و برای اولین با در برنامه هفتم توسعه در برنامه های اقتصادی، سرفصل دریایی درج شده است.
پیگیری برنامه های حوزه دریا در مجلس شورای اسلامی
وی ادامه داد: کمیسیون عمران نیز به عنوان کمیسیون مرتبط با حوزه دریا، فعالیت بسیار خوبی در این زمینه داشته است و نظرات دولت و اعضای کمیسیون عمران مدنظر قرار گرفته و هم اکنون مسائل در کمیسیون تلفیق دنبال می شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه مطالعات طرح جامع اقتصاد دریا و تکالیفی که دستگاه های مختلف در حوزه دریا و ساحل در دستورکار دارند، آغاز شده است، عنوان کرد: امیدواریم طرح جامع اقتصاد دریا به عنوان ضرورت و نقشه راه مدنظر قرار گیرد و تا پایان سال جاری در کارگروه ملی اقتصاد دریا به تصویب برسد.
صفایی با اشاره به اینکه امیدواریم سهم اقتصاد دریا را از رشد اقتصاد کشور افزایش دهیم، در مورد مباحث عملی کارگروه ملی اقتصاد دریا، اظهار داشت: پروژه های مربوطه تعریف شده و با دستگاه های متولی مسائل مربوط به زمین، مطالعات مدیریت یکپارچه سواحل، مجوزهای مربوطه و…در حال پیشبرد است و پتروشیمی ها با اعتبار بالا نیز ایجاد می شوند تا شاهد شکل گیری قطب های اقتصادی و جذب جمعیت در سواحل باشیم.
وی افزود: در بخش اقتصاد دریا و حمل و نقل دریایی 189 هزار میلیارد تومان پروژه اجرا شده و در اختیار مردم قرار گرفته است و در بحث توسعه ناوگان و در موضوعات تجهیزات بندری و شناورهای باری اقیانوس پیما، نزدیک به یک میلیارد دلار پروژه در دست اقدام است.
اقدامات مهم در بخش نوسازی ناوگان
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه در بخش نوسازی ناوگان به ویژه ناوگان های با سن کمتر اقدامات مهمی در دست اقدام است، اعلام کرد: در موضوع پروژه های عمرانی اعم از توسعه بنادر کوچک و بزرگ نیز 530 هزار میلیارد ریال پروژه در دست اقدام که از سوی سازمان بنادر تعریف شده و 470 هزار میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی مدنظر قرار گرفته است.
صفایی درباره مقوله توسعه دریانوردی، بیان کرد: برخی دانشگاه های دریایی ظرفیت های بسیار خوبی ایجاد کرده اند و بیش از 70 درصد ظرفیت آن ها در حال استفاده است و امیدواریم جوانان به شغل دریانوردی به عنوان یک شغل هیجان برانگیز که حقوق و مزایای خوبی دارد، ورود کنند.
وی تصریح کرد: هر شغلی سختی های خاص خود را دارد و شاید مسائلی نظیر دوری از خانواده مطرح باشد اما شغل دریانوردی از شرایط خوبی نظیر استراحت های چند ماهه برخوردار و باید بدانیک جایگاه دریانوردی در جامعه بسیار ارزشمند است.
کمبود 4600 دریانوردی به ویژه در شناورهای زیر 3000 تن
به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی هم اکنون با کمبود 4600 کمبود دریانورد به ویژه در شناورهای زیر 3000 تن روبرو هستیم.
آخرین وضعیت شناور حادثه دیده در عسلویه
صفایی درباره سانحه پیش آمده برای کشتیWhite Purl ، بیان کرد: این شناور جهت بارگیری گاز ال.پی. جی وارد لنگرگاه عسلویه شده بود که در ساعت 15 روز پنجشنبه هفته گذشته گزارشی مبنی بر شرایط اضطرار از سوی شناور دریافت شد.
وی ادامه داد: این شناور با پرچم پاناما و فعالیت خدمه اوکراینی و هندی روز پنجشنبه هفته گذشته ساعت 15 دچار سانحه آتش سوزی در کمپرسور مایع سازی شد و می توانست منجر به یک سانحه بزرگ در کشور شود که با درایت و همکاری وزارت نفت، پرسنل کشتی که تعداد آن ها 22 نفر بود به موقع نجات پیدا کردند.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اینکه پس از آن با فراغ بال به کنترل آتش پرداخته شد و بدون آنکه کشتی غرق شود، آتش سوزی مهار شد، عنوان کرد: خوشبختانه امروز صبح پایان عملیات مربوط به شناور حادثه دیده اعلام شد و برگ افتخار دیگری برای کشور رقم خورد و کشتی در اختیار خدمه خارجی قرار گرفت تا فعالیت های خود را دنبال کند.
عملکرد تخلیه و بارگیری
صفایی در مورد عملکرد تخلیه و بارگیری کالا، بیان کرد: خوشبختانه با کاهش واردات کالاهای اساسی همراه هستیم و این مسئله حاکی از افزایش تولید داخلی است.
وی افزود: میزان عملکرد تخلیه و بارگیری بنادر کشور از ابتدای سال جاری تا کنون معادل 82 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 2.2 درصدی را نشان می‌دهد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با تاکید بر اینکه یکی از شاخص های مهم اقتصاد کشور به مقوله کانتینر باز می گردد، گفت: شاهد رشد 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و خوشبختانه در بخش صادرات، تراز خارجی صادرات رشد چشمگیری داشته است.
صفایی در مورد مقوله گردشگری و مسافری دریایی نیز، اظهار داشت: در بخش تردد شناورها، مسافرت ها و گردشگری دریایی شاهد رشد 8 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم و در برخی بنادر شمالی آمار رشد 32 درصدی در حوزه ترانزیتی در دریای خزر داشته ایم.

آمادگی سازمان بنادر برای اعطای وام از محل وجوه اداره شده برای نوسازی ۵۰ فروند شناور مسافری
بنابراین گزارش ،معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی با اشاره به مجموعه اقدامات دولت سیزدهم برای توسعه فعالیت‌های ترانزیتی از طریق بنادر شمالی و جنوبی کشور، تاکید کرد: طی دو سال گذشته رایزنی‌های گسترده‌ای در قالب کمیسیون‌های مختلف تجاری، مذاکرات دو و چند جانبه و نشست‌های تسهیل تجارت و ترانزیت با کشورهای همسایه و منطقه صورت گرفته است که نشست سه جانبه میان هند، ایران و روسیه با هدف معرفی و راه‌اندازی مسیر جدید تجاری در کریدور شمال-جنوب پیشرفت‌های بسیار خوب و ملموسی داشته است.
علی‌اکبر صفایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال که آیا ظرفیت بنادر کشور پاسخگوی ترانزیت عبوری از مبدأ و مقصد هند و روسیه است، اظهار داشت: مطابق برآوردهای صورت گرفته، آمار سالانه ترانزیت از ایران حدود ۸ میلیون تن است که چنانچه این میزان ۲ برابر هم شود، بنادر کشور قابلیت پذیرش این میزان بار ترانزیتی را دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص پیگیری روند مذاکرات سه جانبه پیرامون تسهیل ترانزیت در مسیر کریدور شمال-جنوب، تاکید کرد: ظرفیت‌سازی همه‌جانبه‌ای در این زمینه در دست انجام است و سازمان بنادر و دریانوردی برای همگرایی بیشتر دولت‌های هند و روسیه، اقدامات سازنده‌ای را در دست انجام دارد.

وی درباره کاهش آب خزر در سال‌های گذشته تاکید کرد: بحث خزر بسیار مهم است و وزارت راه‌وشهرسازی با نخست وزیر روسیه در این باره وارد مذاکره شده و این نگرانی را منتقل کردیم و وزارت امور خارجه هم این موضوع را دنبال می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ولگا یکی از رود‌های آبریزش یه خزر است که البته مهم‌ترین رود خزر محسوب می‌شود.

صفایی تاکید کرد: موضوع خزر بسیار حائز اهمیت است چراکه بخشی از تجارت ایران از خزر انجام می‌شود و در ٢٠ سال گذشته کاهش قابل توجهی در آب خزر بوده‌ایم.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی افزود: حجم لایروبی خزر نسبت به دو سال گذشته افزایش پیدا کرده است که مطالعاتی در این زمینه با سناریوهای مختلف در حال انجام است.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در پاسخ به پرسش اقتصادی بودن شیفت حمل‌ونقل در دریای خزر به سمت کانتینری شدن، خاطرنشان کرد: ظرفیت اسمی بنادر شمالی ایران حدود ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن است که با توجه به حجم ۳۰ تا ۳۵ میلیون تنی تجارت در خزر، مناسب می‌باشد. اما انتخاب مُد و شیوه حمل‌ونقل کانتینری، روش حرفه‌ای‌تری است، ضمن اینکه در بنادر انزلی و امیرآباد، پایانه‌های کانتینری مناسب ایجاد شده است.

صفایی در خصوص تمهیدات سازمان بنادرودریانوردی برای انتقال دریایی زائران اربعین به کربلا، اظهار داشت: با توجه به امکانات مناسب در ترمینال‌‌های مسافری در بندر خرمشهر و بندر آبادان و شناورهای مسافری تدارک دیده شده برای این ایام، زائران کربلای معلی می‌توانند از طریق دریایی و مسر اروند، طی مسافت کمتر نیم‌ساعت، به استان بصره در عراق مسافرت کنند.

مدیرعامل سازمان بنادرودریانوردی همچنین از آمادگی این سازمان برای پرداخت وام از محل وجوه اداره شده این سازمان به شرکت‌ها و تعاونی‌های کشتیرانی برای نوسازی ۵۰ فروند شناور مسافری در بندر شهید حقانی( بندرعباس) خبر داد و افزود: سازمان بنادر همچنین با اعطای وام ۵ میلیارد تومانی، پروسه تعمیر شناورهای مسافری را در دست انجام دارد.

معاون وزیر راه و شهرسازی همچنین از آمادگی سازمان بنادر برای اعطای وام از محل وجوه اداره شده به شرکت‌های کشتیرانی برای خرید شناورهای باری خبر داد.

صفایی در خصوص رسوب کالاهای اساسی در بنادر کشور تاکید کرد: با توجه به ظرفیت ۷ میلیون تنی بنادر برای پذیرش و نگهداری کالاهای اساسی و کاهش حجم تقاضا برای وارد کردن کالاهای اساسی در دولت سیزدهم در حدود ۳ میلیون تن، ناشی از رشد تولیدات داخلی، در حال حاضر رسوب و ماندگاری کالاهای اساسی در هیچ بندری نداریم.

صفایی همچنین با اشاره به کمبود دریانورد در کشور گفت: در حال حاضر ۴ هزار و ۶٠٠ نفر کمبود دریانورد در کشور داریم و از جوانان می خواهیم که وارد شغل دریانوردی شوند، این شغل حقوق و مزایای خوبی دارد و افراد می‌توانند ٣ ماه می‌توانند استراحت داشته باشند و این افراد جایگاه اجتماعی خوبی در کشور دارند.

روابط عمومی سازمان بنادر و دریانوردی

آمادگی سازمان بنادر برای اعطای وام از محل وجوه اداره شده برای نوسازی ÛµÛ° فروند شناور مسافری اعطای وام Ûµ میلیاردی تعمیرات به شناورهای مسافری آمادگی بنادر خرمشهر و آبادان برای جابه جایی زائران اربعینvA¡££ÿӇ6õô

false
false
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true