066

روابط ما با ایران فراحزبی است/سیاست خارجی ترکیه با استعفای داوود اغلو تغییر نمی کند

سفیر ترکیه در تهران روابط کشورش با ایران را فراحزبی توصیف کرد و گفت: سیاست خارجی ترکیه با استعفای داوود اغلو تغییر جدی نخواهد داشت.

خبرطلایی؛ رضا هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران روابط کشورش با ایران را فراحزبی توصیف کرد و گفت: سیاست خارجی ترکیه با استعفای داوود اغلو تغییر جدی نخواهد داشت و اساسا تغییرات حزبی، تاثیری بر رویکرد ترکیه در روابط با جمهوری اسلامی ایران ندارد.

رضا هاکان تکین در گفت و گویی این مطلب را درباره استعفای داوود اوغلو رهبر مستعفی حزب عدالت و توسعه ترکیه، آینده سیاسی این حزب، جانشینان احتمالی وی و تغییراتی که در سیاست خارجی ترکیه پس از این استعفا روی خواهد داد، مطرح کرد.

وی افزود: ایران، کشوری مهم و یکی از مهمترین همسایگان ماست. روابط خیلی گسترده و خیلی عمیقی با ایران داریم و گسترش و تعمیق روابط در تمام حوزه ها، سیاست غالب ارتباطات ما با ایران است.

سفیر ترکیه در تهران اضافه کرد: من کسی نیستم که بتوانم در مورد روندهای سیاست داخلی ترکیه پیش بینی کنم. این بخشی از طبیعت سیاست است و در این حوزه، گهگاهی استعفا و تحولات این چنینی پیش می آید.

تکین ادامه داد: آنچه مشخص است این که حزب عدالت و توسعه ترکیه اکثریتی را در مجلس در اختیار دارد که خیلی راحت خواهد توانست برنامه های خود را پیش ببرد. در شرایط فعلی کنگره حزب برگزار و با توجه به آرای درون حزبی، یک دبیرکل جدیدی انتخاب خواهد شد و احتمالا این دبیرکل نخست وزیر هم خواهد بود.

وی اضافه کرد: این چیزی نیست که صرفا در ترکیه باشد، در خیلی از کشورها تحولات این چنینی اتفاق می افتد؛ کسی استعفا می دهد، رهبری عوض می شود و خون تازه ای در سیاست تزریق می شود.

۲۲می(دوم خرداد) جانشین داوود اوغلو مشخص می شود

سفیر ترکیه در تهران در خصوص این که وزرای راه یا انرژی ترکیه به عنوان جایگزین داوود اوغلو مطرح شده اند نیز اظهار داشت: گذشته از این دو نفر، اسم های دیگری هم در مطبوعات از سوی تحلیلگران و صاحب نظران مطرح می شود، اما آن چیزی که قطعی است را نمی توانیم ییش بینی کنیم. نتیجه آن در کنگره سراسری حزب عدالت و توسعه که در تاریخ ۲۲ ماه می برگزار می شود، مشخص خواهد شد.

با استعفای داود اوغلو منتظر تغییر جدی در سیاست خارجی خودمان نیستم

تکین در پاسخ به سوالی مبنی بر این که تحلیلگران می گویند داوود اوغلو سیاست تنش صفر با همسایگان را پیگیری می کرده و خیلی موافق سیاست های نظامی نبوده است و از طرفی آقای اردوغان به گونه ای دیگر فکر کرده و سیاست های دیگری را دنبال می کند، آیا استعفای داوود اوغلو در روابط ترکیه با همسایگان بویژه ایران اثرگذار خواهد بود یا خیر؟ گفت: من شخصا منتظر تغییر جدی در سیاست خارجی خودمان نیستم؛ در روابط ما با ایران در سیاست خارجی تصوری نمی کنم تفاوتی صورت گیرد و خصوصا این که بحث روابط ما با ایران پیش بیاید.

هنوز بحث انتخابات زودهنگام در ترکیه مطرح نیست

سفیر ترکیه در تهران در عین حال در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در رسانه ها بحث انتخابات زودهنگام به دنبال استعفای داوود اغلو مطرح شده است و همچنین معتقدند که آقای اردوغان به دنبال تغییر نظام پارلمانی به ریاستی است؛ آیا چنین فرضیاتی وجود دارد؟ گفت: بحث انتخابات زودهنگام موضوعی است که پارلمان درباره آن تصمیم می گیرد و اگر اکثریت لازم در پارلمان نظرشان بر انتخابات زودهنگام باشد، برگزار می شود.

تکین ادامه داد: گذشته از آن، بحث تغییر قانون اساسی هم ساز و کار خودش را دارد و اگر آن اکثریت لازم در مجلس باشند و بخواهند اصلاحی را در قانون اساسی پیش ببرند، باز هم موضوعی است که در پارلمان مشخص می شود؛ اما در حال حاضر این که بخواهیم بگوییم برنامه ای برای انتخابات زودهنگام مطرح است یا خیر؛ اساسا چنین بحثی مطرح نشده است.

422110159_25405_2771845355045739361
منبع: ایرنا

انتهای پیام/